PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=603978}
6,3 26 714
ocen
6,3 10 1 26714
4,8 13
ocen krytyków
Dzień kobiet
powrót do forum filmu Dzień kobiet

Bardzo mi się podobał te film, jest genialny opowiedziany i zagrany. Nie ma w tym filmie złej rzeczy, nie jest "przesadzony" - jest bardzo realistyczny - naprawdę tak się traktuje pracowników w marketach (a nawet i gorzej, mam znajomą, która kiedyś pracowała "za kasą"). Postać Haliny jest świetnie napisana - z jednej strony jest to bardzo skrzywdzona przez los kobieta, bezradna, popełniająca czasem gafy czy niemądre rzeczy (ale właśnie to jest dobre, bo nikt nie jest idealny na świecie, a to miał być realistyczny film, a nie o jakichś superherosach typu James Bond), z drugiej zaś strony była bardzo silna psychicznie i dzielna, że to wszystko zniosła. Ja na jej miejscu bym się chyba załamał. Film polecam każdemu, zwłaszcza wielkim zwolennikom kapitalizmu i liberalnej gospodarki - cały ten film to właśnie konsekwencja kapitalistycznego świata, w którym liczy się tylko pieniądz, a prawo, prawa człowieka czy jakiekolwiek resztki moralności nie mają w takim świecie miejsca. Film bardzo potrzebny, bo nadal panuje wszechobecny wyzysk i pogoń za pieniądzem, miliony ludzi cierpią, a tylko nieliczna grupka tych na samym szczycie korporacyjnej piramidy pławi się w luksusie kosztem innych. Czy naprawdę tego chcemy? Czy pozwolimy na to?

szefu3

A politycy pewnej partii reklamowali publicznie konkretną sieć handlową oraz odznaczyli w tajemnicy (po protestach) szefa tejże sieci Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej...

ocenił(a) film na 5
szefu3

"zwłaszcza wielkim zwolennikom kapitalizmu i liberalnej gospodarki - cały ten film to właśnie konsekwencja kapitalistycznego świata, w którym liczy się tylko pieniądz, a prawo, prawa człowieka czy jakiekolwiek resztki moralności nie mają w takim świecie miejsca"

rzuciłem pisanie na filmwebie już dawno temu, ponieważ serwis mocno się zmienił, jednakowoż obejrzałem ten film, postanowiłem poczytać komentarze no i niestety trafiłem na cytat wyżej..

Politycy i ich znajomi dzięki skąpej wiedzy nt ekonomii jak założyciela tematu mają się świetnie. Szefu mówi, że fatalne warunki pracy to czysty kapitalizm. Interesujące.. powiem wam co klasyczna ekonomia mówi w tym temacie: otóż oczywiście, firma dąży do zarobku. Nie jest to żadna tajemnica ani nic dziwnego - państwa praca też do tego dąży. A co mówi klasyczna ekonomia kiedy jesteśmy niezadowoleni z pracy? A daje dwa warianty działań do wyboru: a) idziemy do konkurencji b) zakładamy własny biznes

zajmijmy się a). Skoro praca w biedrach jest taka okropna.. czemu nikt po prostu nie odejdzie stamtąd? Widać nie ma dokąd. A skoro nie ma pracy to biedra nie jest wyzyskiem a okazją. Proszę bardzo - stróżowanie i mycie kibli czeka na was skoro praca w biedronce to taki horror. Żeby wybrzydzać na rynku pracy to trzeba coś umieć.

hmm to może b)? Bardzo dobry pomysł! To mali i średni przedsiębiorcy stanowią główny pion gospodarki. Zapraszam państwa do urzędu! Po 3 tygodniach mordowania się z papierami będą mieli szansę otworzyć wymarzoną firmę :) juz państwo otworzyli? CHWILA MOMENT! Proszę uregulować opłaty podatkowe za ten miesiąc. Co, wasza firma nic nie zarobiła przez miesiąc? A co to skarbówkę obchodzi? No, proszę płacić, śmiało. Jak będziesz grzeczny to może nawet uznamy, że Twoje lody to faktycznie lody a nie napój? (dla niewtajemniczonych: http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/firma-zbankrutowala-bo-fiskus- uznal-ze-lody,172,0,1904812.html)

Czy już jasne? Jeszcze nie? Dobrze, czas na bezpośredniość: Polskę dławi niesprawiedliwy, wysoki system podatkowy oraz bezlitosne i nieprzewidywalne prawo podatkowe. Zebrane pieniądze są przeżerane przez rozrośniętą biurokrację. I naprawdę wyjść z podziwu nie mogę, że widząc pół miliona urzędników którzy dostają pensję, mają swoje koszta pracy, pracują w ocieplanych budynkach oskarżacie wąskie grono dyrektorów firm o bezlitosne warunki pracy w Polsce. Ale ja wam powiem czmeu tak się dzieje... Bo dyrektor ma dobre auto. I to widać. A stu urzędniczych aut gorszej klasy, chociaż razem są warte 20x więcej niż dobre auto dyrektora już nie widzicie. A jest jeszcez jeden powód. Bożenka z waszej rodziny pracuje jako urzędnik i ssie hajs państwowy za produkcję nic nie wartego papieru. Jak kali kraść to dobrze.

Gwoli przypomnienia - kapitalizm to ustrój nieskrępowanej gospodarki, nie stan psychiki. My mamy w Polsce etatyzm - ustrój w któym gospodarka nie jest wolna tylko dławiona przepisami i wysokimi stawkami podatkowymi. Dlatego będziecie zarabiać mało a i firmy raczej nie uda wam się założyć. Bo duża część owoców waszej pracy jest po prostu odbierana. Zerwiecie 4 jabłka z drzewa i dwa zabiera wam państwo. W tym "złym kapitalizmie" zostają wam 3 i pół na pokrycie podstawowych prac państwa. My nie mamy kapitalizmu. Mamy tylko jego elementy. Skrępowane. Tacy jesteśćie wspaniali i empatyczni? Tacy rewelacyjni szefowie by z was byli? Proszę bardzo - załóżcie własną biedronkę. W końcu tylu jest złych kapitalistów wokół, wasza sprawiedliwa firma na pewno zwabi klientów i pracowników, gwarantowany sukces!

ocenił(a) film na 7
MegaSzczota

Cała prawda

MegaSzczota

Ja w tym filmie widzę co innego. Widzę klasycznie kobiece miejsce pracy w podłych warunkach. Widzę same proste dziewczęta, które wychowane zostały w duchu powyższego komentarza - tak już jest, nic nie zrobisz.
A nad wszystkim stoją inne' inaczej wychowane istoty, takie które uczono o życiu tak : jesteś od tego, żeby nimi dysponować, żeby z ich pracy czerpać zyski.(nie piszę o kierownikach, a o wspominianych dyrektorach i urzędnikach)
Co się może nie udać?
Więcej takich komentarzy i takich opinii nic nie zmieni wobec geniuszu tego filmu - nie będziesz pozwalał robić z siebie śmiecia, nigdy się to nikomu nie uda.

To śmieszne jak łatwa w unicestwieniu jest manipulacja. Zupełnie jak zabicie motyla. Może i potrzeba cierpliwości, ale sam akt uśmiercenia owada to bułka z masłem :) polecam każdemu.

ocenił(a) film na 5
tuttifrutti

możliwe, nie wiem, jednak po 5 latach trochę zmienił mi się ogląd na wiele spraw. Aż nie dowierzam, że takie TLDR kiedyś wysrywałem i tak to przeżywałem.

MegaSzczota

Hahahahah. Znam to.

MegaSzczota

dobrze, że zmądrzałeś, bo szczerze za głowę się złapałam, jak przeczytałam powyższy komentarz :D

MegaSzczota

Klasyczna wrecz arogancja i cynizm wyziera niemal z kazdego zdania Twojego wpisu. Pokrotce: skoro wlasnej firmy nie zalozysz to zapitalaj w Biedronce i buzia w ciup. A gdzie czlowieczenstwo i zwykla przyzwoitosc? Chcesz nam tu geniuszu ekonomii powiedziec ze kapitalizm juz taki jest bo musi byc? Jestes zalosny.

szefu3

Wprawdzie 5 lat później ale obejrzałem film ponownie i widząc ten komentarz aż mnie trzesie! Czepiacie się kapitalizmu a jak by było w komunie kraina mlekiem i miodem i szanowamie ludzi???

partyzant86

Nikt nie mowi ze w komunie bylo dobrze. A film pokazuje pazernych cynicznych skurczynykow a nie kapitalizm jako taki.

ocenił(a) film na 10
Dariusz_Zarczynski

W komunie nie było dobrze, ale problemy przedstawione w filmie są stricte kapitalistyczne. W PRL-u nikt się nie bał, że straci pracę i jednak przepisy prawa pracy były trudniejsze do ominięcia.

mery_kejt

Owszem, ale jest kapitalizm i kapitaLYS. W Polsce bandyta Balcerowicz wprowadzil to drugie, a durnym Polaczkom wmawiano ze to amerykanski sen- bedziesz zapitalal to bedziesz mial. Nie starcza? To zapitalaj wiecej.

ocenił(a) film na 10
Dariusz_Zarczynski

Dosłownie opisałeś kapitalizm

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones