Juliusz Machulski

Juliusz Jan Machulski

7,8
6 628 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Juliusz Machulski

Po wielokrotnym obejrzeniu wszystkich filmów ww. reżysera, doszedłem do wniosku że można jego twórczość podzielić na kilka okresów:
1. "Złota era" filmów Machulskiego (są to filmy które powstały w okresie PRL-u, młody Machulski świeżo po szkole filmowej, z tego okresu powstały tzw. "kultowe komedie". Filmy te mieszczą się w okresie od "Vabanku" do "Deja vu". Akcja tych filmów najczęściej nie rozgrywa się w czasach kiedy były kręcone).
2. "Poważna era" filmów Machulskiego (są to filmy powstałe po '89 roku, Machulski już z doświadczeniem komediowym zaczyna tworzyć poważne dzieła. Filmy te mieszczą się w okresie od filmu "V. I. P." do "Girl Guide". Jest to najmniej znany okres twórczości reżysera).
3. "Gangsterska era" filmów Machulskiego (tutaj mamy swego rodzaju odrodzenie reżysera w gatunku komediowym, w tym okresie Machulski nawiązuje do swoich początków twórczości, pojawiają się tutaj mafie, gangsterzy, złodzieje to co mogliśmy widzieć w filmach takich jak "Vabank" czy "Deja vu", jednak tutaj jest znacznie większa liczba wulgaryzmów, jak również akcja tych filmów dzieje się wczasach współczesnych, nie ma tam elementów fantastycznych. Film te mieszczą się okresie od "Kilera" do "Vinci").
4. "? era" filmów Machulskiego (ta era jest stosunkowo młoda dlatego nie ma jeszcze dla niej nazwy, jednak można dostrzec że w przeciwieństwie do poprzedniej ery, reżyser korzysta z elementów fantastycznych jak podróżowanie w czasie czy nawet postacie fantastyczne, wielu uważa że jest to najgorszy okres twórczości Machulskiego. Okres ten obejmuje jedynie trzy filmy "Ile waży koń trojański?", "Kołysanka" i "Ambassada").

A wy którą erę najbardziej lubicie, która była wasza pierwsza i która jest waszym zdaniem najgorsza ? ;)

bartekM1559

Ten wybór wydaje mi się oczywisty dla reszty. Wybiorę złotą erę. Moje ulubione filmy i moja ulubiona tematyka. Słuszne podzielenie okresów, jak i ich nazwy. To rzeczywiście tak jest. Zresztą sam Machulski powiedział, że po okresie komuny zamiast śmiesznych filmów będzie robił filmy poważne. I tak było, choć bywały też elementy komediowe. Zadziwiającym dokonaniem, jakie wyszło od niego z okresu ,, poważnej ery '' jest serial ,,Matki, żony i kochanki''. Nie byłem świadomy przez lata, że to on go wyreżyserował. Jeden z moich ulubionych polskich reżyserów komediowych. Różnorodne, nietypowe pomysły i trafne nawiązania.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones